Jak wyglądają badania termowizyjne?


Badania termowizyjne przeprowadzane są głównie na budynkach, choć pewną rolę odgrywają one również w branży transportowej oraz branży przemysłowej. Ich przebieg w każdym przypadku jest praktycznie taki sam. Oczywiście można je wykonywać z pomocą różnego rodzaju narzędzi, ale ogólnie rzecz biorąc w przypadku tej diagnostyki pewnych kroków nie da się pominąć. Badania termowizyjne Poznań zawsze mają na celu rejestrację ciepła wysyłanego przez wybrane obiekty. Sprawdza się po prostu, jaką ilość ciepła emituje konkretny obiekt, jakim najczęściej jest po prostu jakiś obiekt mieszkalny, czyli np. dom albo też mieszkanie.

Do przeprowadzenia badań termowizyjnych służą specjalistyczne termowizyjne kamery. To właśnie te kamery mają na celu dokładnie zdiagnozować budynek i zarejestrować sposób rozkładu energii cieplnej w jego wnętrzu oraz otaczającej go okolicy. Aby taka obserwacja połączona z jednoczesną diagnostyką była w ogóle możliwa, kamera posługuje się promieniowaniem podczerwonym. Ten typ promieniowania umożliwia dostrzeżenie emitowanego ciepła, ale też i wyłapanie, w których miejscach to ciepło zaczyna uciekać – np. przez powstałe przegrody – albo gdzie zatrzymuje się go więcej.

Ogólnie rzecz biorąc obraz wygenerowany przez kamerę termowizyjną każdorazowo przyjmuje postać specjalnej mapki z odpowiednio rozmieszczonymi kolorami. Każdy z tych kolorów oznacza inną wartość temperatury i tak np. na czerwono i pomarańczowo zaznaczane są miejsca cieplejsze, w których dochodzi do emisji większej ilości ciepła, podczas gdy barwą fioletową czy np. granatową odznacza się miejsca chłodniejsze. Niektóre badania termowizyjne Poznań posługują się innymi oznaczeniami. Generowana mapa może mieć korzystać z cyfrowego i opisowego rozkładu temperatur, a wtedy nie będzie już kolorowa, a raczej monochromatyczna.

Przeprowadzaniem badań termowizyjnych mogą zająć się specjalne firmy dysponujące certyfikatem ITC. Z badań można korzystać w różnych celach, ale ogólnie rzecz biorąc są one korzystne i przydatne.

Dodatkowe informacje: https://termostop.pl/